Leader of the Turkish Automotive Market: Fiat

Leader of the Turkish Automotive Market: Fiat

Leader of Turkey's Fiat Automotive Market

Fiat, which was the market leader in automobile and light commercial vehicle sales last year, continued to be the most preferred brand in August. Brand, August 13 thousand 469 units of automobiles and light commercial vehicles performing sales accounted for 22 percent of the automotive market in Turkey. Fiat Egea Model Family became the best-selling cars of their class in 3 different categories with sedan, hatchback and station wagon body options in the compact class.

With the goal of everyone to have access to comfort, safety, technology and design, the Fiat brand continues its successful sales performance in 2020 as well. Being the leader of the automobile and light commercial vehicle total market last year and in the first 8 months of this year, Fiat became the most preferred brand both in the total and in the automobile market in July and August. Fiat brand in August alone 13 thousand 469 units of automobiles and light commercial vehicles in Turkey performing sales accounted for 22 percent of the automotive market. Fiat Egea maintained its top position in August.

Since its launch five years, Turkey's most preferred car in which Egea in August, has achieved 5 percent market share by 8 thousand 127 units sold. During this period, Fiat's light commercial vehicle sales were realized as 18.3 units. While the high performances of Doblo and Fiorino, as well as Egea, were the most important factors in Fiat's sales success, the share of domestic production in the sales of the brand was 5 percent.

Interest in Fiat Egea Hatchback grows with each passing month

Brand Director evaluating Fiat's successful performance in 2020 Altan Aytac, “Geçtiğimiz yılın ardından, 2020 yılında da binek ve hafif ticari araç pazarındaki liderliğimizin ve yanı sıra son iki ayda otomobil pazarında en çok tercih edilen marka olmanın memnuniyetini yaşıyoruz. Egea modelini satışa sunduğumuz 2015 yılında “İyi bir otomobil aynı zamanda ulaşılabilir olmalı” demiştik. Pandemide yeni araç sahipliğine yönelim arttı. Biz de bu süreçte müşterilerimizin yanında olduk. Farklı ihtiyaçlara uygun modellerimiz, ulaşılabilirliğimiz ve dönemin gerekliliklerine uygun olarak ürettiğimiz çözümlerle talebe yanıt verdik. Geldiğimiz noktada, müşterilerimizin araçlarından duydukları memnuniyet ve deneyimleri sonrasındaki yüksek tavsiye oranları bizim için çok değerli.

Egea Sedan modeline olan yüksek talebin yanı sıra Egea Hatchback modelimize de büyük ilgi var. Son 5 yıldır Türkiye’nin en çok tercih edilen otomobili olan Fiat Egea’nın satışa sunulduğu günden bugüne toplam satış rakamı 230 bin adede yaklaştı. Bu sene yeni bir rekora koşan Egea’nın ve Fiat markasının başarısında, deneyimli ve yetkin bayi teşkilatımızın da önemli rolü var. Türkiye’nin dört bir yanında Fiat markasını başarıyla temsil eden ve müşterilerimizin memnuniyeti için çalışan tüm bayilerimize teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Be the first to comment

Comments