Görlücü Will Watch The High Speed ​​Train Only

Görlücü Will Watch The High Speed ​​Train Only
Sincan-Çayırhan-Istanbul railway project between Ankara and Kocaeli in the EIA meeting for the high-speed train to Ankara, the station appeared to be in our city.
Sincan-Çayırhan-Istanbul railway project between Ankara and Kocaeli, the Environmental Impact Assessment (EIA) meeting held in our city, Kocaelinin ne kadar sahipsiz olduğu bir kez daha görüldü.
İlimizdeki tarım alanlarının üzerinden geçen, tüm cefasını çektiğimiz tren yolu Kocaelililer
it won't work. Istanbuldan kalkan ve Ankara yönüne giden tren için ilimizde bir istasyon bile olmayacak. Bu hat boyunca sadece Adapazarı ve Beypazarıstation will be.
KÖYLÜLER IS REPLYED
Ministry of Environment and Urbanization General Directorate of Infrastructure Investments, the Sincan-Çayırhan-Istanbul railway project between the Ankara-Kocaeli EIA meeting was held in our city.
Fairdaki Leyla Atakan Kültür Merkezi Dr. Şefik Postalcıoğlu SalonuThe meeting was held under the coordination of EIA Branch Manager Osman Kazgan. The villagers reacted when the line route shown in the meeting passed through agricultural areas.
5 TUNNEL WILL BE OPENED
CHP to the meetingli İl Genel Meclisi üyeleri Mehmet Kaçar, Ahmet Uzun başta olmak üzere köy muhtarları, çevreciler ve vatandaşlar katıldı. Programda ÇED raporunu hazırlayan firma olan MGS Proje ŞirketiEnvironmental engineer Ozgur Ozkan, gave information about the project.
Kocaeli within the scope of the projectnde 5 tane tünel yapılacağını, istasyonların da Beypazarı ve Adapazarıhe said. Sincan-Çayırhan stated that kal Istanbul Railway Project Ankara in said that the 22 kilometer in the Kocaeli section was within our province.
TIME 45 WILL BE MINUTE
The mentioned railroad said that the total length of the planned railway line for the Ankara-Kocaeli section is 262 kilometers. The average travel time is planned as approximately 45 minutes for passenger trains.
Özkan, North Marmara Motorwayyla hızlı trenin belli istikametlerde ilişkili olduğunu da ekledi.
YAKININDAN GEÇİYOR
Özkan, tren yolu hattının Eseler, Durhasan, Solaklar, Sapakpınar ve Bayraktar Köyü
said that the 1 would pass north by about a mile away. Gedikli Villagenün ise altından geçerek, Karaabdülbaki Köyüwhat is again stated about a distance of about 500 meters will pass north from the distance.
Suleymaniye Villagenün ise güneyinden geçeceğini, son olarak ise hattın devamında ormanlık alandan gittiklerini kaydetti. Özkan, “Tarım ve orman alanına zarar vermeden olabilecek en iyi hattı belirliyoruz. Proje sonra Sakaryaor it will continue. ya
NO TARGET STONE FURNACE
CHP after presentationli Dr. Fatih Çağlar, proje ile kaç tane taş ocağı açılacağını ve ne kadar mıcır ihtiyacı olacağını sordu. Cevap veren Özkan, “30 milyon metreküp hafriyat çıkıyor, doldurulması gereken alan ise 29 milyon metreküp. Taş ihtiyacımız için öncelikli olarak bölgede mevcut olan ocakları tercih ediyoruz.
Bu aşamada açılması için belirlenen bir ocak yok. İleriki zamanlarda her hangi bir ocak açılması gerekirse onun için de bir ÇED çalışması gerçekleşecek. İlk hedef şu anda işletilen ocaklar olacak” şeklinde konuştu.
KOCAELİ
YE
CHP after the speechli meclis üyesi Mehmet Kaçar, “KocaeliThere is no station specified. A station will not be established in this city, which has been continuously murdered with its nature and its surroundings. Kocaeli with a population of 1.5de istasyon yok, Adapazarı, Beypazarınde istasyon var.
Bu kent bu kadar sahipsiz mi? Kocaeli
The project of the century, the so-called YHTde gördüm” dedi. Ardından Numan Gülşah, köylülerin hızlı trenin geçtiği alanlarda ikiye ayrılan tarlalarına nasıl geçeceğini sordu. Yapılan projenin KocaeliIt is a great insult that is made.
STATION REQUEST
Ozkan, who continues to answer the questions, stated that the route route is not clear, and the route can be changed with the ideas and suggestions received.
Özkan said that it is difficult to determine the railway route. We will tell the authorities that Kocaeli `s a station and we will do studies about it, Kocaeli he said.
PROJECT CAN BE CHANGED
The application and detail projects are not yet prepared, so we are now in the horizontal and vertical phase. Then there will be a project with all the details.
Maybe your opinion will be realized in a different way in this project.

Source : http://www.kartepeilcesi.com

Armin

sohbet

    Be the first to comment

    Comments